Aker Dar Dokuma ve İplik San. A.Ş.

Dar Dokuma

Dar Dokuma

Dar dokuma nedir sorunun cevabı en doğru ve net şekilde gündelik hayatımızda cevap bulmaktadır. Tüm yaşam alanlarımıza ve kullandığımız eşyalara dikkatlice baktığımızda dokuma mamüllerini bizlere kolaylık, şıklık, konfor ve güvenlik gibi en temel noktalarda katkı sağlarken görürüz. Çoğu zaman dikkatimizi çekmeyen, hatta gözle görülür durumda dahi olmayan bu mütevazı ürünler en temel ihtiyaçlarımızın karşılanmasında hizmet vermek üzere etken bir rol üstlenirler.

Üstlendikleri roller arasında;

 • Sevdiklerimizin hayatlarını kurtaran araç emniyet kemerleri,
 • Ev içi yaşama konfor, işlev ve güzellik katan ev tekstil mamülleri,
 • Kişilik, karakter ve zevkleri en belirgin şekilde göstermeyi sağlayan giyim tekstil ve aksesuar mamülleri,
 • Ev, işyeri ve bahçe konforunun vazgeçilmezi mobilyalar,
 • Varlıkları ile hayata renk katan evcil dostlarımızın eşyaları,
 • Sınırları zorlamanın ve aşmanın zirvesi uzay teknolojisinde kullanılan malzemeler,
 • Hayatın tüm yükünü bizlerle birlikte taşıyan, özel, iş ve eğitim materyallerimizin koruyucuları çantalar,
 • Seyahat, yeni başlangıç ve kavuşmaların simgesi, yol arkadaşlarımız bavullar,
 • En zorlu çalışma ortamlarında güvenliği sağlayan ve bizleri hayata bağlayan iş güvenlik ekipmanları,
 • Bizleri doğa ile buluşturan kampçılık malzemeleri,
 • Uzun ve zorlu yolculuklarda, güvenli taşımacılığı mümkün kılan büyük araçların bağlama aparatları,
 • Zorlu mücadeleleri ve dingin yolculukları bünyesinde birleştiren yat ve denizcilik malzemeleri,
 • Hayata adrenalin ve macera katan motorlu ve motorsuz kara, hava, deniz ve deniz altı ekstrem spor malzemeleri,
 • Vatan güvenliğinin merkezindeki askeri ekipman ve malzemeler,
 • En kıymetlilerimiz olan çocuklarımızın giyim tekstilleri ve oyuncakları,
 • Yaşlı ve hastalarımıza nefes alma imkanı sunan ortopedik ve medikal ürünler,
 • Huzurlu bir uykunun vazgeçilmezi yataklarda yatak şeridi,
 • Avcılık ekipmanları,
 • En mutlu anlarımızı tekrar tekrar yaşamamızı sağlayan fotoğraf ve kamera sektör malzemeler,
 • Yazılı veya yazısız erkek iç çamaşır lastikleri,
 • Sıcak yuvalarımızı temin eden inşaat sektörünün malzemeleri gibi bir çok farklı kullanım alanı, sektör, ekipman ve materyal sayılabilir.

Mamüllerimizin imalatında, yukarıda saydığımız kullanım alanlarından edindiğimiz tecrübeleri daha kaliteli, sorunsuz kullanılabilen, işlevsel ve uygun maliyetli sonuçlar elde etmek için kullanıyoruz. Dar dokuma firması olarak, müşterilerimizin ihtiyaçları dendiğinde, müşterilerimizin müşterilerinin de ihtiyaçlarını doğru anlamak, yorumlamak ve karşılayabilmek durumunda olduğumuzun farkındayız.

Dar dokuma imalatında öncelikli konu uygun hammadde, yani ipliğin tedarik edilmesidir. Günümüz şartlarında doğru iplik, sadece imalat süreçlerinde sorunsuz şekilde kullanılabilen, imal edilmesi amaçlanan mamüle en uygun fiziksel şartlara sahip, en düşük fire vaad eden iplikler olarak tanımlanamaz.

Kullanılacak ipliğin öncelikle ve özellikle kanserojen olmaması başlı başına bir kriterdir. Bu kriterin sağlanması belirli bir kalite ve maliyet endeksini oluşturmaktadır.

Mamül imalatında kullanılacak ipliğin temas edeceği yüzeyler sebebiyle alerjik olmaması da bir diğer önemli etkendir.

İplik temininin ardından belirli sayıda ipliğin çözgü işlemi ile imal edilecek mamül metre ve gramajına göre makaralara sarılması işlemi başlar.

Bu işlemin ardından hazırlanan çözgü makaraları dar dokuma makinesi üzerinde kullanılmak üzere takılır ve dar dokuma desen çalışmasına uygun şekilde taraklardan alınması sonrasında dokuma işlemine geçilir.

Ardından dokunan mamüllerin kalite kontrolü yapılır ve belirli metrelerde toplar halinde sarılır, paketlenir ve müşteriye sunulur. Dar dokumacılar genellikle 50 metrelik toplar halinde mamüllerini müşterilerine sunarlar.

Aker dar dokuma olarak; tüm mamüllerimiz her zaman 1 metre ekstra opsiyon ile paketlenmekte ve müşterilerimize sunulmaktadır. Bu sayede tüm müşterilerimiz, 50 metre olarak temin ettikleri mamüllerin aslında 51 metre olarak kullanımlarına sunulduğunu bilmekte ve bu güven ile imalatlarına devam etmektedirler.

Oluşabilecek beklenmedik küçük sorunların tüm bir imalat sürecini olumsuz etkilemesi veya kesintiye uğratması riski, zamanında alınacak özverili önemlemler ile kolaylıkla ortadan kaldırılabilir. Müşterilerimiz bu tedbirlerin sağladığı güven ve mamüllerimizin yüksek kalitesi ile imalat süreçlerini sorunsuz şekilde devam ettirebilmektedirler.

Dokuma mamülleri kendi içerisinde farklı alt kategorilere ayrılabilmektedir. Sektörel sınıflandırmalar yapılabileceği gibi, hammadde, katkılar, kullanım alanları, mamül isimleri gibi bir çok farklı alt kategoriler oluşturulabilir.

Aker A.Ş. olarak imalatını gerçekleştirdiğimiz mamüller;

 • Teknolojik özelliklerine göre; dar dokuma imalatçıları düz dokuma mamüllerini mekanik imkanlar kullanılarak, jakarlı dokuma mamüllerini ise bilgisayar teknolojisi destekli imkanlar kullanılarak imal edilen mamüller olarak sınıflandırmaktadır.

 • Mamül türlerine göre; dar dokuma tekstil sektörü içerisinde kolon, lastik, şerit, biye, palaska gibi farklı kategorilere ayrılmaktadırlar. Dar dokuma kolon gramajlı, kalın ve güçlü mamülleri, dar dokuma lastik elastiki kabiliyet sahip mamülleri, dar dokuma biye düşük gramajlı, ince ancak sık dokunmuş mamülleri, dar dokuma şerit yine düşük gramajlı, ince, şık görünümlü, genellikle pamuk ipliğinden imal edilen ve jakarlı olarak da imal edilenilen mamülleri, dar dokuma palaska ise askeri malzemelerden aşina olduğumuz gramajlı ve ağır mamülleri temsil etmektedir. Farklı dar dokuma firmaları farklı isimler kullanmayı tercih etse de, sektörel kabul gören isimler bu şekildedir.

 • Kullanım alanlarına göre; dar dokuma çanka kolonu, bokser lastiği, askılık lastik, süper lastik, kemerlik kolon, şapka şeriti, iş emniyet kemeri, çadır kolonu, panjur ipi, tasma kolonu, çeşitli amaçlı biye gibi kategorilere ayrılabilir.

 • Hammade özellikleri açısından bakıldığında ise; kullanılan iplik ve katkı malzemeleri sebebiyle pamuk, naylon, dikiş ipliği, simli, misinalı, polipropilen, polyester, pamuk, dikiş ipliği dar dokuma, desen çeşitlerine göre de hortum ve balıksırtı dokumalar olarak sınıflanabilirler.

İhtiyaç duyduğunuz dokuma mamülünün temini öncesinde; temel bilgilerden yararlanarak fiyat ve kalite endeksini belirleyen mamül gramajı, tuşesi, iplik tür ve kalitesi, kullanımız esnasında oluşması muhtemel fire oranlarının minimize edilebilmesi gibi konularda gerekli incelemeyi yapmak üzere bizimle iletişime geçebilirsiniz. Doğru teknik özelliklerde dokuma mamülünün belirlenmesi, fiyatlandırılması ve imalatı için, numuneniz mevcutsa öncelikle bu numunenin incelenmesi, olumlu yönlerinin geliştirilmesi ve olumsuzlukların çözülmesi için en doğru yol olacaktır. Elinizde numune bulunmuyorsa, kullanım alanınıza uygun teknik gereksinimlerin en optimum şekilde belirlenebilmesi için iletişim sayfamız üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Dar Dokuma - Aker Dar Dokuma ve İplik San. A.Ş.
Dar Dokuma - Aker Dar Dokuma ve İplik San. A.Ş.

Dar dokuma mamüllerimiz geniş renk ve özellik çeşitleriyle mağazalarımızda stoklu şekilde bulunmaktadır.

Mağaza bilgilerimize iletişim sayfamız üzerinden ulaşabilirsiniz.

Service Type: Dar dokuma imalatı

For English please visit Narrow Woven Fabric page

You cannot copy content of this page