Aker Dar Dokuma ve İplik San. A.Ş.

Düz Dar Dokuma

Düz Dar Dokuma

Düz dar dokuma nedir ?

Düz dar dokuma mamulleri mekanik imkânlar ve dar dokuma teknikleri kullanılarak dar dokuma desen çalışmaları oluşturulan ve dar dokuma makinesi ile imal edilen mamullerdir.

Farklı iplik türleri, denye ve renk kombinasyonları ile görsel ve tuşe çeşitliliği sağlanabilen mamullerdir. Bu dokuma mamullerinde yoğunluklu olarak polipropilen, polyester, pamuk, naylon, saten, keten gibi iplik türleri ile sim, misina, lateks ve fosfor gibi katkı malzemeleri tercih edilmektedir. Talepler doğrultusunda; aşınmaya, çürümeye, güneş ışınlarına, ısıya, yük ve ağırlık taşımaya, hatta yanmaya ve alevlenmeye karşı dirençli hale getirilebilmektedir.

Sade ve şık görünümleri sebebiyle genellikle tek veya çift renkli olarak tercih edilen düz dar dokuma mamulleri, farklı renk kombinasyonları ve teknikler kullanılarak kamuflaj ve alaca gibi farklı desenlerde de dokunabilmektedir. Kalın ve mukavemetli şekilde dokunarak kolon ve palaska tarzı mamuller elde edilebildiği gibi, ince, hafif ve yumuşak tuşeli şekilde dokunarak şerit, biye gibi mamuller de elde edilebilmektedir. Ancak tüm bu mamuller dayanıklı yapıları ile de uzun süre bizlere hizmet vermektedirler.

Düz dar dokuma mamulleri imalat sürecinde kullanılan ana iplik hammaddesine göre isimlendirilmekle birlikte, kullanım alanlarına göre de isimlendirilebilmektedir. Dar dokuma biye, dar dokuma kolon, dar dokuma şerit, dar dokuma palaska, lastik dar dokuma, dar dokuma kordon gibi mamuller de aslında düz dar dokuma mamullerindendir. Her bir sektör ve hatta firma, kendi teknik ihtiyaç ve kullanım alanları ile talep ettikleri özelliklerde mamuller kullanmaktadır.

Düz dar dokuma mamulleri sonsuz desen çalışma imkânı, farklı iplik türevleri, denye ve renk kombinasyonları ile geniş bir çalışma alanı oluştursa da, teknolojinin her sektöre sunduğu imkân ve avantajlar dar dokuma sektöründe de kendisine yer bulmuştur. Logo, marka, slogan, motto veya şekillerin dokuma mamulleri üzerine, mamulün imalat süreci esnasında, mamulle bütünleşik ve özdeş bir ömre sahip olacak şekilde işlenmesi de yine bu teknoloji sayesinde gerçekleştirilmektedir. Baskı uygulamalarındaki gibi zaman içerisinde dökülme, atma ve solma yapmayan bu uygulama jakarlı dar dokuma teknolojisi olarak isimlendirilmektedir. Jakarlı dar dokuma sayfamızdan detaylı bilgi alabilirsiniz.

Müşterilerimizin mamul farklılaştırma, marka oluşturma ve konumlandırma çalışmaları gibi, teknik ihtiyaçlarına ve imalat süreçlerine uyumluluk anlamında geliştirdiğimiz desen çalışmalarının yanında, sektörel gelişime katkı ve yön vermek amacıyla da sürekli olarak farklı desen çalışmaları gerçekleştirmekteyiz. Güncel desen çeşitlerimiz, mamullerimiz ve ihtiyaç duyduğunuz özelliklere göre mamul imalatı ile ilgili iletişim sayfamız aracılığı ile bize ulaşabilirsiniz.

Düz dar dokuma nerelerde kullanılır ?

Düz dar dokuma mamulleri günlük yaşantımızda; ev tekstili, giyim tekstili, mobilya sanayi, uçak endüstrisi, çanta kolonları ve iç aparatları, dokuma saat kayışları, boyun kart / kimlik asacakları, boxer lastikleri,  bel kemerleri, emniyet kemerleri, iş güvenlik malzemeleri, otomotiv malzemeleri, yüksek teknoloji mamulleri, medikal ve spor malzemeleri, panjur ipleri, ağaç bağlama aparatları, askeri malzemeler gibi bir çok farklı alanda karşımıza çıkmaktadır.

Lezzetli bir çikolatanın şık kutusunda karşımıza çıkabileceği gibi, severek izlediğimiz bir tiyatro gösterisinin kostümlerinde, medikal operasyonlarda, kara, hava ve deniz taşımacılığı ve sporlarında, çocuklarımızın okul çantalarında, askeri malzemelerde ve hatta uzay teknolojilerinde de sık şekilde kullanılmaktadır.

Düz dar dokuma mamulleri, dar dokuma firmaları ve imalatçıları tarafından farklı kateorilerde isimlendirilmekte ve imal edilmektedir.

Bu dokuma mamulleri daha önce de bahsettiğimiz gibi farklı katkı malzemeleri ile ihtiyaç duyulan teknik özelliklere kavuşabilmekte, kullanılacağı alana göre özelleştirilebilmektedir. Örneğin; UV katkısı ile güneşe daha dayanıklı hale getirilebilirken, apre uygulaması ile daha kaynak ve düz bir yüzey elde edilebilmekte, fosfor katkısı ile ışıksız veya düşük ışıklı ortamlarda parlama sağlanabilirken, misina katkısı ile görsel süsleme anlamında parıldama elde edilebilmektedir.

Bir çok farklı mamul türü bulunmaktadır. Kategorik olarak; dar dokuma kolon, lastik dar dokuma, dar dokuma şerit, dar dokuma biye mamullerimizi inceleyebilirsiniz. İmal edildikleri hammaddeye göre ise; polipropilen dar dokuma, polyester dar dokuma, pamuk dar dokuma sayfalarımızı inceleyerek bilgi alabilirsiniz.

Katkı maddelerine ayrılan mamul çeşitlerini ise bir kaç örnek ile detaylandıralım.

Simli Dar Dokuma

Simli dar dokuma mamulleri; mamulün ana iplik türünün arasına katılan sim katkısı ile mamulün belirlenen bir alanına parıldama etkisi elde edilen mamullerdir.

Kullanım oranına göre görsel yoğunluğu ayarlanabilen bu mamuller, genellikle okul çanta kolonları, oyuncak kolonları ve çanta biyelerinde, süs ve takı eşyalarında, hazır giyim elbise aksesuarlarında, ayakkabılarda tercih edilmektedir.

Mamul türü olarak, ince ve zarif yapıları ile dar dokuma şeritlerde daha fazla talep görmektedir.

Bu mamullere dar dokuma imalatçıları ve sektörü içerisinde;, simli dar dokuma, simli dokuma, simli şerit, simli kolon, simli biye, sim katkılı dar dokuma gibi farklı isimler verilmektedir.

Fosforlu Dar Dokuma

Fosforlu dar dokuma mamulleri; sadece bir ışık kaynağından gelen ışığa maruz kaldığında parlayan reflektörlü dar dokuma mamullerinden farklı olarak üzerlerine bir kaynaktan ışık yansıdığında değil, tamamen ışıksız ortamlarda parlama yapan mamullerdir.

Fosfor, ışık gördüğü süreçlerde bu ışığı bünyesinde absorbe eder ve sıfır ışıklı ortamlarda belirgin şekilde parlama yaparak kendisini gösterir. Fosfor katkısı ile birlikte örneğin elastikiyet sağlayan lateks katkısı birlikte de kullanılabilmektedir. Fosforlu dokuma mamulleri bu özellikleri sebebiyle genellikle iş güvenlik ve ekstrem spor malzemelerinde, hazır giyim sektöründe ve aksesuarlarda tercih edilmektedir.

Bu mamullere dar dokuma imalatçıları ve sektörü içerisinde; fosforlu dokuma, fosforlu dar dokuma, fosforlu kolon, fosforlu şerit, fosforlu çanta kolonu gibi farklı isimler verilmektedir.

UV Direnç Katkılı Dar Dokuma

UV katkılı dar dokuma mamulleri; güneş ışınlarının plastikler ve petrol türevi ipliklerde polimer zincirlerini kırarak zaman içerisinde oluşturduğu yıpranma, bozulma, aşınma, özellik ve kabiliyet kaybı gibi negatif etkileri azaltmak amacıyla içerisine direnç sağlayıcı katkıların katıldığı mamullerdir. 

Bu negatif etkiler, oldukça uzun bir maruziyet süreci sonrasında ortaya çıkmaktadırlar. Örneğin; bir çantada kullanılan dar dokuma mamulünün maruziyet sebepli negatif etki yaşaması belki on yıllar sürebilmektedir. Ancak daha zorlu şartlar altında, uzun ve sürekli bir maruziyet yaşanan taşımacılık, havacılık, denizcilik, savunma sanayi gibi sektörlerde bu süreç kısabilmektedir.

Kullanılan UV katkıları ise bu süreci ciddi anlamda uzatmakta, mamulün ömrüne ömür katmaktadır. Bu sayede mamul hem görsel hem de teknik özelliklerini daha uzun süre koruyabilmektedir.

Bu mamullere dar dokuma imalatçıları ve sektörü içerisinde; UVli dar dokuma, UV katkılı dar dokuma, güneşe dirençli dar dokuma, UVli kolon, UV katkılı kolon, güneşe dirençli kolon, ultraviole dirençli dar dokuma gibi farklı isimler verilmektedir.

Aker Kalitesi

Doğru teknik özelliklerin en hızlı şekilde belirlenmesi ve fiyatlandırılması için en doğru yol örnek numune üzerinden çalışılmasıdır.

  • Halihazırda kullanılan bir mamul numunesi üzerinden olumlu ve olumsuz yanların çalışılması süreci hızlandıracaktır. Olumlu yönlerin geliştirilmesi ve olumsuz yönlerin doğru şekilde düzeltilmesi sağlanır.

  • Halihazırda kullanılan bir mamul numunesi mevcut değilse, kullanım alanı ve amacı üzerinden detay çalışması yapılmalıdır. Teknik ihtiyaçlar ve görsel tercihlerin belirlenmesi doğru olacaktır.

Aker olarak, farklı sektörlerlerden edindiğimiz bilgi ve birikimimiz ile bu süreçte her zaman desteğimizi sunmaktayız.

Mamullerimiz kaliteli hammadde ve yetkin tecrübemizin birleşimi ile imal edilmektedir. Kalite politikamız imalat sürecimizin öncesinde başlamaktadır. Hammadde ve techizat tedariği, imalat süreci, kalite kontrol ve satış sonrası süreç aynı zamanda önemli kalite adımlarımızdır. Her bir adım kendi iç kalite sürecini barındırarak toplam bir kalite endeksi oluşturur.

Tüm bu süreçlerin sonunda sektörel tecrübemizden kaynaklanan bazı kalite güvenlik adımlarımız da oluşmuştur. Örneğin; mamullerimiz her zaman belirli bir ekstra metre opsiyonu ile paketlenir. Kalite sürecinden geçen tüm mamullerimiz bu ekstra opsiyon sürecine tabidir. Bu uygulamamız sipariş miktarlarına artı yönlü bir katkı vermektedir. Müşterilerimiz de bu güven ile imalat süreçlerine devam etmektedir.

Beklenmedik küçük sorunlar tüm bir imalat sürecini olumsuz etkileyebilir, hatta kesintiye uğratabilir. Bu durum bütün tedarik zincirinin ortak riskidir. Ancak tüm bu risk, zamanında alınacak özverili önlemler ile kolaylıkla ortadan kaldırılabilir. Kesintisiz ve stabil şekilde çalışan bir tedarik zinciri tüm taraflar için bir kazançtır. Bu noktada bir diğer önemli nokta ise; uygun fiyatla uygun kalitenin buluşturularak kaliteli ürün elde edilebilmesidir.

Düz Dar Dokuma - Aker Dar Dokuma ve İplik San. A.Ş.
Düz Dar Dokuma - Aker Dar Dokuma ve İplik San. A.Ş.

Düz dar dokuma mamullerimiz geniş renk ve özellik çeşitleriyle mağazalarımızda stoklu şekilde bulunmaktadır. Simli, fosforlu ve UV katkılı dar dokuma mamüllerimiz müşterilerimizin talep ve teknik ihtiyaçlarına uygun şekilde imal edilmektedir.

Mağaza bilgilerimize iletişim sayfamız üzerinden ulaşabilirsiniz.

Service Type: Dar dokuma imalatı

For English please visit Plain Narrow Woven Fabric

Güncelleme tarihi: Haziran 8, 2024

You cannot copy content of this page

Başlıklar