Aker Dar Dokuma ve İplik San. A.Ş.

Jakarlı Dar Dokuma

Jakarlı Dar Dokuma

Jakarlı dar dokuma nedir dendiğinde akla ilk olarak yazılı dar dokuma mamülleri gelse de,  logo, marka ve istenen şekillerin desen haline getirilirek mamüllerin dokunması mümkündür. Böylelikle ortaya daha dikkat çekici ve sağlanmak istenen faydaya daha odaklı mamüller çıkmaktadır. Jakarlı dokuma mamülleri, sadece fiziksel kullanım ve fayda sağlamazlar, bulundukları alanda ve en önemlisi de kullanım anında bir tanıtım ve reklam materyali işlevi de görürler.

Jakarlı dokuma mamüllerinin imalatı sürecinde öncelikle;

 • Mamül üzerine işlenecek marka, logo, slogan, yazı, motto veya desenler belirlenmeli,
 • Mamül üzerinde görünürlüğün optimum sağlanabilmesine ve kullanım alanına göre mamül ve desenlerin ebatları, renk, kalınlık ve tuşesi belirlenmeli,
 • İplik tür ve denyeleri belirlenmeli,
 • Ön-tasarım çalışması yapılarak uygunluğu teyit edilmeli,
 • Talep edilen düzeltme ve değişiklikler yapılmalı ve ardından mamül imalatına geçilmelidir.

  Geniş uygulama alanı ve imkanları, şık ve kaliteli görüntüleri sebebiyle jakarlı dar dokumalar, mamüllerini rakip mamüllerden farklılaştırmak ve pazar konumlandırması yapmak isteyen müşterilerimiz tarafından tercih edildiği gibi;  marka oluşturma, tanıtma, bilinirlik arttırma süreçlerinde, marka bütünlüğü çalışmalarında, şirket kimliği ve kültürü oluşturma çalışmalarında, pazarlama ve reklam faaliyetlerinde destekleyici bir uygulama unsuru olarak da değerlendirilmektedir.

Marka, logo ve sloganların dar dokuma mamüllerine uygulanması çalışmalarında mekanik imkanların yetersiz kalması sebebiyle dar dokuma firmaları tarafından bilgisayar destekli jakarlı dar dokuma teknolojisi kullanılmaktadır. Dar dokuma mamülünün imalatı esnasında kullanılan iplikler, daha önce jakarlı dokuma desen programı üzerinde hazırlanan ve jakarlı dar dokuma makinesi paneline yüklenen desen tasarımına göre hareketlendirilir ve  mamül üzerinde istenen logo, slogan ve desen gibi çalışmaların oluşturulması sağlanır.

Jakarlı dokuma; dar dokuma teknikleri ve bilgisayar teknolojisi ile hazırlanan desenlerin farklı iplik türev, denye ve renk kombinasyonları kullanılarak jakarlı dar dokuma makinesi ile imal edilen mamüllerdir.

Jakarlı teknoloji uygulaması sadece dar dokuma kolon mamüllerinde değil, jakarlı dar dokuma lastik, jakarlı dar dokuma şerit, jakarlı polyester dar dokuma mamülleri olan jakarlı polyester kolon, jakarlı polyester şerit, jakarlı polipropilen kolon, jakarlı dar dokuma kordon gibi mamüller için de gerçekleştirilebilir. Dar dokuma mamülünün imalatı anında gerçekleştirilmesi ve mamülün asli yapısı ile bütünleşik olması, baskı çalışmaları gibi ikincil uygulamalardan ayrıldığı temel noktadır.

Baskı çalışmalarında, imalatı yapılan dar dokuma mamülleri ikincil bir işleme tabii tutulur ve üzerlerine genellikle boyalı baskı işlemi gerçekleştirilir. İkinci bir işlem olarak uygulanması sebebiyle, ilk anda görseli güzel görünse de kalitede zayıf, ömürü ise kısadır. Baskı uygulamaları hem işlem anında hemde işlem sonrasında bazı olumsuzluklar barındırırlar. Renk bütünlük bozulması, zaman içerisinde dökülme, solma ve atma gibi sorunlar yaşanır. Sonuç itibarı ile var olan mamül üzerinde sonradan uygulanan bir işlemdir.

Jakarlı dokuma uygulaması ise, yukarıda bahsedildiği gibi, mamülün kendisi ile bütünleşik, mamülün ana hammaddesi olan iplik ile uygunmakta olduğu için mamülün kendisi ile aynı kalitede ve ömür olarak da mamülle eş değer bir ömre sahip olmaktadır.

Baskı çalışmalarından en önemli ve temel fark bu ikincil uygulama olmayışıdır. Zira mamül üzerinde yapılacak her uygulama, iplik temelli olan mamülün yıpranması demektir. Bu ikincil uygulama olmayışı sayesinde baskı uygulamalarında yaşanan sorunlar yaşanmaz, kalite ve ömür olarak hedeflenen en optimum sonuca ulaşılmış olur.

Düz dar dokuma mamüllerinde olduğu gibi; dar dokuma tekstil sektöründe genellikle polipropilen, polyester, pamuk, naylon, saten, keten gibi iplik türleri ile sim, misina, lateks ve fosfor gibi  katkı malzemeleri tercih edilmektedir. En yoğun ve yaygın ilgiyi teknik özellikleri sebebiyle, pp iplik veya polip iplik olarak da tabir edilen, polipropilen iplik görmektedir.

Jakarlı  dokuma mamülleri günlük yaşantımızda;

 • Ev tekstil ürünlerinde ve malzemelerinde,
 • Giyim tekstil ve aksesuarları,
 • Mobilya sanayi,
 • Emniyet, güvenlik ve bariyer kemerleri,
 • Uçak ve havacılık endüstrisi,
 • Çanta kolonu, tutma sapı ve iç aparatları,
 • Dokuma saat kayışları,
 • Boyun kartları ve kimlik asacakları,
 • Erkek iç çamaşır (bokser) lastikleri,
 • Bel kemerleri,
 • İş güvenlik ekipman ve malzemeleri,
 • Otomotiv endüstrisi,
 • Yüksek teknoloji mamülleri,
 • Spor malzemeleri,
 • Panjur ipleri,
 • Gıda sektörü,
 • Paketleme malzemeleri,
 • Kamp ve çadır malzemeleri gibi bir çok farklı alanda karşımıza çıkmaktadır.

Örneğin; sevdiklerimizi mutlu edecek lezzetli bir çikolatanın şık kutusunda karşımıza çıkabileceği gibi, severek izlediğimiz bir tiyatro gösterisinin kostümlerinde, medikal cihazlar ve ekipmanlarda, çocuklarımızın okul çantalarında, oyuncak ve elbiselerinde, şirketimizin kimlik kartı boyunluklarında, katıldığımız konser ve etkinliklerde ve hatta uzay teknolojilerinde bile karşımıza çıkabilmektedir.

Jakarlı dokuma mamülleri mamül özelliğine ve kullanım alanına göre farklı şekillerde isimlendirilmektedir.

Jakarlı Kolon

Jakar teknolojisi ile marka, logo, slogan, amblem, şekil, motto gibi görsel tasarımların mamülün imalatası esnasında jakarlı dokuma makinesinde bütünleşik olarak dokunması ile oluşturulan mamüllerdir. Bu mamüller kullanım alanlarına göre kalınlık, gramaj, tuşe sertliği veya yumuşaklığı gibi farklı taleplere uygun şekilde imal edilebilirler. Kullanım uygulamaları arasında çanta kolonu, emniyet ve koruma bantları, iş güvenlik kolonu gibi bir çok farklı alan sayılabilir. Dar dokuma kolonların kullanıldığı her alanda kullanılabilen  jakarlı dar dokuma kolon mamülleri, asıl görevinin yanında tanıtım ve markalaşma desteği de sunmaktadırlar.

Polyester ve polipropilen gibi bir çok farklı iplik türeviyle gerçekleştirilebileceği gibi fosfor, uv dayanıklılılığı, yanmaya direnç, mukavemet arttırma gibi katkı malzemelerinin kullanımına da uygundur. Pamuk ve dikiş ipliği ile imal edilmesi mümkün olmasına karşın, pamuk bazlı ipliklerin tozutma, tuşe ve şişme gibi özellikleri sebebiyle hem imalat noktasında hem de kullanım noktasında çok tercih edilmemektedir. Jakar makinesinden dokuması yapılabilen jakarlı kolonların silindirik şekilde dokunması ile elde edilen jakarlı dar dokuma kordon mamülleri de boyun kimlik askısı, çanta bağıcığı gibi farklı alanlarda tercih edilmektedir.

Jakarlı Lastik

Jakarlı dar dokuma lastik mamülleri; jakar makinesi üzerinde ana iplik türevine ek olarak lateks katkısının da kullanılması ile elastik özelliği sağlanan mamüllerdir. Bu elastiki özelliğin sağladığı uzama ve toplama aralığı taleplere en uygun şekilde sağlanmaya çalışılmaktadır. Jakarlı lastik mamülleri genellikle erkek boxerlarında, bayan eteklerinin bel kısımlarında, çanta lastik kolon uygulamalarında, üst giyim malzemelerinin farklı alanlarında ve daha bir çok alanda tercih edilmektedir.

Jakarlı Şerit

Jakarlı kolonlara göre gramaj noktasında daha hafif, tuşe anlamında daha ince mamüllerdir. Jakarlı şerit uygulamalarında marka, logo, slogan, amblem, şekil, motto gibi uygulamaların sağlıklı bir şekilde sağlanabilmesi için minimum bir kalınlık gereksinimi bulunmaktadır. Jakarlı dar dokuma şerit mamülleri genellikle ayakkabı, çanta, aksesuar, üst giyim tekstili gibi alanlarda tercih edilmektedir. Uygulama alanına göre tekstil ve giyim mamüllerinde etiket olarak da kullanılmaktadır. Baskı ve işleme etiketlere oranla daha kaliteli bir görüntü sağlaması ve daha uzun ömürlü olması tercih sebeplerindendir.

Jakarlı dokuma mamüllerinizin imalatı öncesi gerekli ön incelemenin yapılması, optimum teknik özelliklerin belirlenmesi ve tam da ihtiyaçlarınıza uygun kalite – fiyat endeksinde tekliflerimizi değerlendirmek için iletişim sayfamız üzerinden bize ulaşabilirsiniz. Ayrıca dar dokuma nedir konusunda daha geniş bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Aker Kalitesi

Mamûllerimiz kaliteli hammadde ve yetkin tecrübemizin birleşimi ile imal edilmektedir. Kalite politikamız imalât sürecimizin öncesinde başlamaktadır. Hammadde ve techizat tedariği, imalât süreci, kalite kontrol ve satış sonrası süreç aynı zamanda önemli kalite adımlarımızdır. Her bir adım kendi iç kalite sürecini barındırarak toplam bir kalite endeksi oluşturur.

Tüm bu süreçlerin sonunda sektörel tecrübemizden kaynaklanan bazı kalite güvenlik adımlarımız da oluşmuştur. Örneğin; mamûllerimiz her zaman belirli bir ekstra metre opsiyonu ile paketlenir. Kalite sürecinden geçen tüm mamûllerimiz bu ekstra opsiyon sürecine tabidir. Bu uygulamamız sipariş miktarlarına artı yönlü bir katkı vermektedir. Müşterilerimiz de bu güven ile imalât süreçlerine devam etmektedir.

Beklenmedik küçük sorunlar tüm bir imalât sürecini olumsuz etkileyebilir, hatta kesintiye uğratabilir. Bu durum bütün tedarik zincirinin ortak riskidir. Ancak tüm bu risk, zamanında alınacak özverili önlemler ile kolaylıkla ortadan kaldırılabilir. Kesintisiz ve stabil şekilde çalışan bir tedarik zinciri tüm taraflar için bir kazançtır.

İncelemek isteyebileceğiniz mamüllerimiz; Dar dokuma kolon, dar dokuma lastik, dar dokuma şerit, dar dokuma biye, polyester dar dokuma, polipropilen dar dokuma, pamuk dar dokuma, jakarlı dar dokuma, lastik dar dokuma

Jakarlı Dar Dokuma - Aker Dar Dokuma ve İplik San. A.Ş.
Jakarlı Dar Dokuma - Aker Dar Dokuma ve İplik San. A.Ş.

Jakarlı dar dokuma mamüllerimiz müşterilerimizin markalarına özel olarak talep ve ihtiyaçlarına göre imal edilmektedir. Mağazalarımızda stoklu şekilde bulunmamaktadır.

Mağaza bilgilerimize iletişim sayfamız üzerinden ulaşabilirsiniz.

Ürün markası: Aker Dar Dokuma

For English please visit Jacquard Narrow Woven Fabric

You cannot copy content of this page

Başlıklar