Aker Dar Dokuma ve İplik San. A.Ş.

Polipropilen Dar Dokuma

Polipropilen Dar Dokuma

Polipropilen Dar Dokuma

Polipropilen dar dokumalar; teknik özelliklerinin en geniş kullanım alanını sunmaları sebebiyle en yoğun ve yaygın ilgiyi gören dokuma mamülleridir. Yoğun kullanım alanı sayesinde oluşan renk seçeneklerinin çeşitliliği ile de diğer mamüllerden pozitif anlamda ayrışan mamüllerdir.

Dar dokuma tekstil sektöründe kullanılan en hafif ve kullanışlı iplik olarak kabul edilen polipropilen iplik, pp iplik ve polip iplik olarak da isimlendirilmektedir.

Polipropilen iplik alerjik reaksiyonlara sebep olmayan hijyenik bir yapıya sahiptir. Nefes alan yapısı sayesinde ter ve benzeri sebeplerle oluşan nemi bünyesinde barındırmamakta,  kir ve leke de tutmamaktadır. 

Polipropilen iplik ile imal edilen dar dokuma mamülleri doğaya dönüşüm ve tekrar kullanılabilirlik açısından, pamuk dar dokuma mamüllerinden sonra, diğer bir çok iplik türevinden daha avantajlı bir konuma sahiptir. Geridönüşüm imkanları sebebiyle, ekonomiye kazandırılan polipropilen mamül dönüşümleri bir çok farklı sektörde kullanılmaktadır.

Polipropilen dokumalarda farklı iplik türevlerinin birlikte kullanılmaları da mümkündür. Polyester katkılı veya dikiş ipliği dolgulu polipropilen dar dokuma mamülleri imal edilebilmekte, dar dokuma kolon olarak isimlendirilmektedirler.

Diğer bir çok dar dokuma mamülünde olduğu gibi farklı katkı malzemeleri ve iplik katkıları ile özgün çalışmaların yapılması, ihtiyaç duyulan farklı alanlarda kullanımın sağlanması mümkündür.

Sim katkısı ile ışık kaynağı altında parıldama özelliği katılabileceği gibi, fosfor katkısı ile ışıksız veya düşük ışık  kaynağı altında parlama özelliği elde edilebilmektedir. Özellikle ekstrem spor ve iş  güvenlik malzemelerinde bu tarz mamüller tercih edilebilmektedir. Diğer taraftan, lateks katkısı ile esneme özelliği, misina katkısı ile de daha farklı teknik özellikler sağlanabilmektedir. UV işlemi ile güneşe karşı dayanıklılık, farklı katkı ve işlemler ile de yangına / aleve dayanıklıklık kazandırılması mümkündür.

Teknik farklılıklar yanında, görsel farklılık kazandıma anlamında geniş desen çalışması yapılabilme imkanı ile de polipropilen dar dokumalar tercih edilmektedir.

Polipropilen dar dokumalar kullanılacakları alanlara göre farklı kalınlık ve desenlerde imal edilebilmektedir. Bu farklılıklara göre; kalın ve sert yapıları sebebiyle dar dokuma kolon, daha zarif ve ince yapıları sebebiyle dar dokuma şerit ve dar dokuma biye askeri ve avcılık malzemelerinde kullanılmak amacıyla sert, kalın, aşınmaya dirençli ve yüksek gramajlı yapıları sebebiyle dar dokuma palaska gibi isimler alabilmektedir.

Polipropilen dokumalar alt mamül grupları ile birlikte oldukça geniş bir alanda ve farklı sektörlerde kullanılmaktadır. Çanta kolonu ve çanta biyesi olarak çanta sektöründe, kemerlik kolon olarak giyim sektöründe, bağlama kolonu olarak taşımacılıkta, iş güvenlik ekipmanlarında, spor malzemelerinde, ayakkabı sektöründe, otomotiv, havacılık ve denizcilikte, mobilya ve yatak sektöründe kullanımları ilk akla gelenlerdir.

Polipropilen dar dokumalar aynı polyester dar dokumalar gibi sonradan boyanamazlar. Polipropilen iplik imalatı (çekimi) esnasında hammadde düzeyinde boyandıkları için sonradan tekrar boyanmaları mümkün, sağlıklı ve tutarlı değildir.

Polipropilen dar dokumalar, jakarlı dar dokuma teknolojisi ile birlikte en yoğun şekilde kullanılan mamüllerdir. Bu teknoloji sayesinde marka, logo, motto, slogan ve şekillerin mamüle, mamülün imalat süreci içerisinde, mamülle bütünleşik olarak işlenmesi mümkündür. Bu bütünleşik yapı sebebiyle işlem mamülün ömrü ile özdeş bir ömüre sahip olmakta, mamül kullanımda olduğu sürece bu işlemde hizmet vermeye devam etmektedir.

Jakarlı dar dokuma uygulaması baskı uygulaması gibi mamülün imalatı sonrasında gerçekleşen ikincil bir işlem değildir. Bu sebeple, mamülde bir deformasyona sebep olmaz, zaman içerisinde dökülme, atma ve solma gibi negatif maruziyetler yaşamaz. Markalaşma süreçlerinde, kurumsal farkındalık ve aidiyet alanlarında, marka bilinirliği ve pekiştirme süreçlerinde yoğun şekilde tercih edilirler. Daha detaylı bilgi almak için jakarlı dar dokuma sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Müşterilerimizin ihtiyaç ve taleplerine en uygun imalat sürecini, en uygun kalite – termin – fiyat politikası endeksine göre planlayabilmeyi amaçlıyoruz. Bu sebeple gerekli ve uygun görüldüğü durumlarda; müşterilerimizin imalat süreçlerini yerinde gözlemleyerek yaşadıkları veya yaşamaları muhtemel sorunları, tecrübelerimizi bir araya getirerek birlikte çözmeye çalışıyoruz.

Polipropilen dokuma mamülleri yanında polyester dar dokuma, pamuk dar dokuma, simli, fosforlu, elastik (lastik) dar dokuma gibi diğer mamüllerimizi de inceleyebilir, iletişim sayfamızdan bize ulaşabiliriniz.

Polipropilen Dar Dokuma - Aker Dar Dokuma ve İplik San. A.Ş.
Polipropilen Dar Dokuma - Aker Dar Dokuma ve İplik San. A.Ş.

Polipropilen dar dokuma mamüllerimiz çeşitli renk ve özellik çeşitleriyle mağazalarımızda stoklu şekilde bulunmaktadır.

Mağaza bilgilerimize iletişim sayfamız üzerinden ulaşabilirsiniz.

Ürün markası: Aker Dar Dokuma

Güncelleme tarihi: Nisan 23, 2024

For english please visit Plain Narrow Woven Fabric page.

You cannot copy content of this page

Başlıklar